Historia Uzdrawiania Sercem

Tuż po II wojnie światowej pewien brytyjski naukowiec - radiolog o nawisku Rex Ryant, który w czasie wojny pracował z radarami dowiedział się, że ma uszkodzone również drugie płuco, co daje mu niewielkie szanse na przeżycie trzech miesięcy. Jego lekarz, przekazując mu tę wiadomość powiedział "proszę nie tracić nadziei - medycyna nie może już dla Pana nic zrobić, ale istnieją też alternatywy.." Zachęcił go do skorzystania z zabiegów pewnej grupy uzdrowicieli, pracującej za pomocą modlitwy z nakładaniem rąk. Ku swojemu zdumieniu, sceptycznie nastawiony Rex Ryant został całkowicie uzdrowiony. Jako naukowiec postanowił dociec, jak to możliwe i dołączył do grupy by uczyć się uzdrawiania. Po pewnym czasie zauważył, że jeszcze zanim dotknie pacjenta już odczuwa coś w dłoniach. Zaczął eksperymentować z pracą w polu energetycznym pacjenta, nie dotykając go wcale i wkrótce odkrył, że tego rodzaju zabiegi są bardziej dokładne i skuteczne. Część grupy podążyła jego śladem.Wkrótce odkryli, że to co robią zostało już opisane w książkach Alice Bailey - angielskiej mistyczki uważanej za następczynie Madame Blavatsky, która w czasach wiktoriańskich napisała ponad 20 książek o tematyce duchowej, współpracując telepatycznie z żyjącym w tym czasie w Tybecie Mistrzem Djwhal Khul. Do tej pory nikt tej wiedzy nt uzdrawiania nie potrafił wykorzystać w praktyce - książki pisane były bowiem językiem dość trudnym. Rex Ryant i jego współpracownicy mieli już jednak doświadczenie praktyczne i bez trudu połączyli je z zawartą w książkach wiedzą. Interesujące w tych książkach jest m.in. to, że wiele informacji np. nt systemu hormonalnego czy też zmysłów zostało opisane przed ich odkryciem w medycynie.

Pierwszą nauczycielką Uzdrawiania Sercem była Brenda Johnson - jedna z uczennic Rexa. Uczyła niewielką grupę osób, wśród których znalazła się Dinah Lawson - osoba, która rozpowszechniła tę metodę na świecie i wyszkoliła wielu nauczycieli. Aktualnie Uzdrawianie Sercem jest nauczane na wszystkich kontynentach przez ponad 100 nauczycieli - kształcenie każdego z nich trwa min. 6 lat. Stowarzyszenie zrzesza osoby z różnych kultur, wyznające różne wyznania. Wychodzimy z założenia że miarą duchowości grupy jest to, ile różnic jest ona w stanie pomieścić. Na kursach mile widziani są sceptycy, którzy przyczyniają się do zdrowej dyskusji i uczą nas akceptowania różnic właśnie. W czasie kursu zachęcamy do dyskusji, zadawania pytań - celem jest zwiększanie świadomości poprzez rozważanie różnych możliwości, twórcze myślenie, próby odpowiadania sobie na pytanie - co jest moją prawdą?

W Polsce Uzdrawianie Sercem jest nauczane od 1992 r. początkowo przez Dinah Lawson z Wlk. Brytanii i Ludgera Scholia z Niemiec, od 2000r. przez Zuzannę Pędzich-Łepkowską. Do 2005 r. prowadziliśmy kursy pod nazwą Uzdrawianie Ezoteryczne, korespondującą z tytułem książki Alice Bailey i nazwą międzynarodowego stowarzyszenia. W 2006 r. uznaliśmy, że słowo "ezoteryczny" dla nas oznaczające "wewnętrzny, ukryty we wnętrzu człowieka", potocznie nabrało całkiem odmiennego znaczenia i zaczęło być kojarzone z magią i okultyzmem. Stąd zmiana nazwy na bardziej oddającą charakter naszej pracy - naszym głównym celem jest rozwijanie Serca - zdolności do kochania siebie i innych.